Przejdź do zawartości

Arsenał w Augsburgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Arsenał w Augsburgu
Augsburger Zeughaus
Zabytek: nr rej. D-7-61-000-88
Ilustracja
Fasada z rzeźbą Michała Archanioła
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Augsburg

Adres

Zeugplatz 4

Styl architektoniczny

barok

Architekt

Elias Holl,
Joseph Heintz (fasada)

Kondygnacje

6

Rozpoczęcie budowy

1602

Ukończenie budowy

1607

Pierwszy właściciel

Wolne Miasto Augsburg

Kolejni właściciele

Królestwo Bawarii;
Straż pożarna

Obecny właściciel

Restauracja Zeughausstuben, Miejska Szkoła Muzyczna i Wokalna im. Alberta Greinera

Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole znajduje się punkt z opisem „Arsenał w Augsburgu''Augsburger Zeughaus''”
Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Arsenał w Augsburgu''Augsburger Zeughaus''”
Ziemia48°21′58″N 10°53′49″E/48,366111 10,896944

Arsenał w Augsburgu (niem. Zeughaus, das Waffenarsenal der Stadt; pol.: zbrojownia, arsenał miejski) – stary arsenał w centrum Augsburga przy Zeughausplatz 4. Obecnie w Zeughaus znajduje się Miejska Szkoła Muzyczna i Wokalna im. Alberta Greinera, restauracja z dużym ogródkiem piwnym – "Zeughausstuben", sala kinowa na poddaszu oraz centrum wystawowe w sali toskańskiej.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Budynek wzniesiony w latach 1602-07 pod kierownictwem Eliasa Holla. Aż do wcielenia Augsburga do Bawarii w budynku znajdował się arsenał miejski. Po 1806 roku stał się siedzibą bawarskiego oddziału artylerii. W latach 1899–1978 mieściła się w Zeughaus główna remiza straży pożarnej. Od 1980 roku, przez 25 lat, znajdowały się tu "Ludowa Szkoła Wyższa", a następnie szkoła muzyczna.

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Zeughaus to sześciokondygnacyjny budynek, złożony z dwóch skrzydeł, tworzących literę "L". Do utworzonego w ten sposób kąta przylega wieża z klatką schodową. Wschodnia fasada została zaprojektowana przez malarza i architekta Josepha Heintza. Ozdabiają ją "Grupa św. Michała", inskrypcja: "BELI INSTRUMENTO, PACIS FIRMAMENTO" (środki wojenne, podporą pokoju) a zwieńcza Zirbelnuss (godło Augsburga – szyszka limbowa). Drzwi fasady wschodniej prowadzą do Toskańskiej Sali Kolumnowej, w której odbywają się obecnie wystawy.

Grupa Świętego Michała

[edytuj | edytuj kod]

Grupa św. Michała to barokowa rzeźba autorstwa rzeźbiarza Hansa Reichle'a wykonana z brązu. Została odlana przez Wolfganga Neidharta z ponad 198 cetnarów brązu (9900 kg). Główna część przedstawia Archanioła Michała z mieczem powalającego i depczącego lucyfera. Po jego prawej stronie znajduje się anioł, siedzący na elementach wyposażenia wojskowego, który trzyma sztandar. Po drugiej stronie stoją dwa aniołki. Jeden z nich trzyma włócznię.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Martha Schad: Stadtführer AUGSBURG – für Gäste, Kenner und Liebhaber Wiβner-Verlag Augsburg 2011